Podział wózków widłowych ze względu na rodzaj napędu
Wózki widłowe napędzane ręcznie
Ręczne wózki paletowe na co dzień zobaczyć możemy w sklepach wielkopowierzchniowych, magazynach czy hurtowniach. Służą do transportu relatywnie mniejszych ładunków na krótkich odległościach – na przykład ze sklepowego zaplecza do półek z towarami wystawionymi na sprzedaż. Poruszają się dzięki sile ludzkich mięśni, a do ich obsługi nie są potrzebne uprawnienia UDT.
Wózki widłowe z silnikiem spalinowym
Podobnie jak samochody, te wózki widłowe mogą być napędzane różnymi paliwami: benzyną, olejem napędowym, gazem. Z łatwością przetransportujemy nimi nawet wielotonowe ładunki i to nie tylko na terenie magazynu, ale także na zewnątrz. Są wygodne w obsłudze, wymagają jednak regularnych przeglądów. Niestety, jak to pojazdy spalinowe, emitują z siebie szkodliwe substancje, ale na szczęście nowsze modele wyposażone są w katalizatory.
Elektryczne wózki widłowe
Idealne rozwiązanie do przewożenia towarów w dużych magazynach. Napędzane akumulatorem wózki widłowe są bowiem ciche i nie emitują spalin. Podobnie jednak jak w przypadku wózków spalinowych kontrolować trzeba na bieżąco ich stan techniczny. Ich pojemne akumulatory kwasowo-ołowiane ze względów bezpieczeństwa ładowane muszą być w specjalnych pomieszczeniach. Łatwiejsze jest to w przypadku niektórych nowszych modeli z akumulatorami litowo-jonowymi.
Hybrydowe wózki widłowe
Ekologiczna moda na hybrydy dotarła także do branży wózków widłowych. Przy czym, jest to naprawdę uniwersalne i praktyczna opcja, łącząca zalety wózków spalinowych i elektrycznych. Posiadają dużą moc, świetnie radzą sobie na zewnątrz, ale nawet po małych magazynach mogą poruszać się z łatwością, nie wypełniając ich spalinami.